Haber

Politico: AB, Rusya’ya yönelik yaptırımlara odaklanıyor

AB’nin yaptırımların uygulanmasından sorumlu yeni özel temsilcisi David O’Sullivan, yeni yaptırımlar uygulama isteklerinin azaldığını söyledi.

Politico gazetesine konuşan O’Sullivan, her yeni turda kısıtlamaların artırılmasına ilişkin müzakerelerin daha karmaşık hale geldiğini kaydederek, kalan sektörlere getirilen kısıtlamaların Rusya’dan çok birliğe zarar vereceğini belirtti.

O’Sullivan, “AB, Rusya’ya karşı on kapsamlı ve benzeri görülmemiş yaptırım paketini uygulamada son derece etkili oldu”sözlerini kullandı.

Önceki yaptırım paketlerinin hızla kabul edilmesini ‘büyük bir başarı’ olarak nitelendiren O’Sullivan, Brüksel’in artık ‘kaçırma mekanizmaları’ ile çabalayarak bunların etkin uygulanmasına odaklanması gerektiğine işaret etti.

O’Sullivan, Rusya’nın bu amaçla bazı ticari ortaklarıyla temasa geçtiğini de sözlerine ekledi.

Resmi, “ABD’li ve İngiliz meslektaşlarımla Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaret ederek faaliyetimi genişletmeye şimdiden başladım. Diğer ziyaretler de planlanıyor.”söz konusu.

Politico’ya göre, Rusya’nın Avrupa’ya yaptığı ihracatın değeri, bir önceki yıla göre hızla artan enerji ve hammadde fiyatları nedeniyle 2022’de yükselirken, Batı yaptırımları AB yetkililerinin tahmin ettiğinden daha az etkili oldu.

Goldman Sachs’ın son raporu, ham petrol ithalatçılarının kayıtlı fiyatlardan daha fazla ödeme yapması ve Batı yaptırımlarının etkisini kırması nedeniyle, geçen yıl Rusya’nın petrol gelirlerinin beklenenden çok daha yüksek olduğunun altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu